تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

«جوانی»

  به نام خالق انسان و هستی

  سحر گه به راهی یکی پیر دیدم               که خم گشته روی زمین از ناتوانی

  بگفتم:چه گم کرده ای اندرین ره؟              بگفتا؟جوانـی،جوانـی،جوانـی(1)

  جهان آفرینش دریایی است که کرانه و ساحلی بخود نمیشناسد و روح آدمی چون قایق کوچکی در کشاکش امواج این اقیانوس مهیب و طوفانی بالا و پایین،چپ و راست و زیر و رو میگردد.در این گرداب سرسخت و مرگبار همه موجودات با یک دنیا یأس و حرمان دست و پا میزنند و در جستوجوی آرزو های گمشده خویش به هر تخته پاره ای پناه میبرد و با حسرت و نومیدی به گذشته _ به روزگارانی که ار اتعاشات تار های قلبشان سرود عشق ساز میکرد _ نگرانند. جوانی؛آری جوانی چقد زیبا و دوست داشتنی است.جوانی مظهر صفا و پاکی،نشانه ی درستی و زیبایی گوشه ای از تجلیات روحبخش پروردگار عالمیان است.

  در آوای آبشار،زمزمه ی جویبار،تاله ی تار،غرش رعد،جهش برق،نعره ی امواج،نور سیمین ماه،چشمک پریشان آسمان و چشمک پریوشان آسمانی _ در هر یک از اینها یکی از آثار و نشانه های جوانی نهفته است. در آغاز تاریخ جهان و بشریت _ هنگامی که خداوند بزرگ و بلند مرتبه با یک کلمه(2) دنیایی به این بزرگی و عظمت و زیبایی آفرید،بجای همه مشکلات و سرسختیهای طبیعت و در عوض تمام ناملایمات و تلخیهای زندگی،گوهر تابناک جوانی را به انسان بخشید.فرشتگان سپهر در مقابل این عطیه بزرگ خداوندی به انسان واله و شیدا گشتند و به آستان آفریننده عادل و مهربان سر به نیایش و ستایش سودند.

  سالها گذشت؛آری سالها گذشت

  و در خلال تمام این اعصار و قرون آسمانیان شاهد و ناظر جوانیهایی هستند که به رایگان در دفتر ابدیت ثبت و ضبط میگردند،اشک تأثر و اندوه از دیده فرو میبارند و فریاد میزنند: ای جوان قدر؛قدر خود را بشناس و برای زمان پیری و درماندگی و برای سرای ماندگار خویش رهتوشه ای فراهم کن.

  خداوند متعال نیز از بارگاه با عظمت و پر جبروت هستی میفرماید:«جوانی بر سر کوچ است دریاب این جوانی را» آری سعادتمند آنکس است که سفارش ابدیت را بشنود و بکار نبرد.

                    

               جوانی بر سر کوچ است دریاب این جوانی را               که شهری کم به خود بیند غریو کاروانی را

               خمیده پشت از آن گردند پیران جهاندیده                   که اندر خاک میجویند ایام جوانی را (3)

  ...........................................................................................................................................................

  1.شعر از ملک الشعراء بهار

  2.وقتی که اراده ی خداوند بر خلقت موجودی باشد میفرماید: «کُن فَیَکُون» باش و میشود

  3.شعر از حبیب یغمایی


  سلام دوستی پیام دوستی
  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : جوانی ,خداوند ,انسان ,
  «جوانی»

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 2 مهر 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر